Babakale
Babakale Tarihi
Babakale Kalesi
Babakale Camisi
Babakale Hamamı
Babakale Çeşmesi
Babakale Limanı
Babakale Feneri
Babakale Sertifkası
Babakale Bıçakları
Babakale Mutfağı
Babakale'ye Nasıl Gidilir
Latif Baba Türbesi
Asya'nın Bittiği Yer
Babakale Resimleri
Babakale Videoları
Oteller & Restaurantlar
Ziyaretçi Defteri
Gemlik Zeytini
Akhisar Zeytini
Ayvalık Zeytinyağı

Telif Hakları © 2010.
Oğuz Savaş Uysal
Yasal Uyarı

Bir zamanlar Babakale’de 18 bıçakçı dükkânı varmış. Günümüzde ise bu işi sadece iki aile sürdürüyor. Bıçakçılığın geçmişi 1700 lü yıllara dayanıyor. Osmanlı imparatorluğu kılıç ihtiyacını karşılamak için bıçak ustalarını bu yıllarda Kazakistan’dan getirmiş. O gün bugündür bıçakçılık babadan oğla geçiyor.
  Babakale Bıçakları nın en büyük özelliği tamamen el yapımı olması. İsteğe göre yüzü krom çelikten ya da dövme çelikten kabzaları ise sarı pirinçten yapılıyor.

Bıçağın sapı iki veya altı parçalı olabiliyor altı parçalı ise özel yapım bıçak oluyor. Büyük bıçakların yüzü desenli oluyor desenin güzelliği ustasının maharetini gösteriyor. Babakale bıçaklarının sapları boynuzdan, plastikten ve ağaçtan yapılıyor sapı ise kulaklı veya kulaksız olabiliyor. Bıçakların kını ağaçtan yapılıp üzeri deri ile kaplanıyor. Eskiden çelik Sicilya’dan gelirmiş günümüzde Türk veya Fransız çeliği kullanılıyor.
Babakale’de üretilen kılıçlar Mısır’a Şam’a kadar gidiyormuş. Günümüzde üretilen bıçakların belirli bir kısmı yurt dışına gönderiliyor. Kılıçların en büyük özelliği ise yüz kısımlarının içe dönük olması. Kılıçlarda bıçaklar gibi tamamen elde yapılıyormuş. Kılıçlar kırılmasın diye ağzı çelik sırtı demirden yapılırmış.